Martin Půta: Kdybych neměl čisté svědomí, nekandidoval bych

Liberec – Nemá rád velká slova, je realista a k věcem se staví čelem. Tak by se dal charakterizovat muž, který čtyři roky vedl Liberecký kraj. Deník představuje hlavní kandidáty na hejtmana : tentokrát lídra kandidátky Starostové pro Liberecký kraj , stávajícího hejtmana Martina Půtu.

Pod jeho vedením se podařilo dotáhnout do finiše desítky opravených krajských silnic, Liberecký kraj jako jeden z prvních zveřejnil své hospodaření na internetu. O třetinu se podařilo srazit dluh z minula, investovalo se nejvíc za uplynulá období. A také se zahájila roky odkládaná transformace krajského zdravotnictví. Výsledkem nejsou ani velkohubá slova ani nedostavěná torza, ale realistický pohled na věc, koncepce krajského zdravotnictví, o jejíž potřebě se léta jen vedly řeči a ušetřené miliony, které po dvacet let budou financovat první etapu modernizace krajské nemocnice. Díky tomu získá účelný a přitom supermoderně vybavený pavilon, jaký si kraj, jeho lékaři a hlavně jeho obyvatelé, kteří se mohou kdykoliv stát obětí těžké dopravní nehody, adrenalinových aktivit, ale také třeba infarktu, určitě zaslouží. Pokračování textu Martin Půta: Kdybych neměl čisté svědomí, nekandidoval bych

Liberecký kraj postupoval při výběru dopravců správně

Liberecký kraj postupoval ve dvouletých zakázkách na zajištění autobusové dopravy v souladu se zákonem. Svými rozhodnutími, které Liberecký kraj obdržel v pondělí 12. září 2016, to potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ÚOHS tak dal Libereckému kraji opakovaně za pravdu, že v rámci zajištění autobusové dopravy v přechodném období, postupoval správně. Rozhodnutí ÚOHS je konečné.
Pokračování textu Liberecký kraj postupoval při výběru dopravců správně

Polské skleníky už zářit nemají.

Oslnivé světlo ze skleníků v polském Turówě – Bogatyni už do okolí zářit nebude. Společnost Citronex, vlastník skleníků pro pěstování rajčat, nechala vybudovat zastiňovací systém, jehož provoz spustí koncem září. Dnes zacloněné skleníky předvedli zástupci firmy hejtmanovi Libereckého kraje Martinu Půtovi a českým i polským novinářům. Polský majitel pěstírny nechal zastínit roletami od holandského výrobce celých 10 ha skleníků, v nichž rajčata rostou. „Rolety jsou na automatické ovládání, jedna část zastiňuje a druhá brání úniku světla ven. Pohltit mají až 97% světla, které vycházelo ven. Jejich pořízení stálo 1 milion Eur a počítá se s nimi i na další skleníky, jejichž vybudování plánujeme,“ uvedla Elzbieta Kalinczuk, vedoucí výroby společnosti Citronex.

Krok majitele skleníků ocenil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta , který kvůli problému inicioval celou řadu jednání. Ať již s polským maršálkem, tak s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, který se obrátil na svůj protějšek v Polsku. „Jsem rád, že majitel do zaclonění investoval a rozhodl se z vlastní vůle. Je to krok k dobrým sousedským vztahům. Sice se nám podařilo, že se problém světelného smogu řešil na vládní úrovni, ale ve skutečnosti není žádná legislativa, která by firmu k nějakým opatřením nutila. Oproti minulému roku je to výrazný posun a myslím, že se situace zklidní. Oceňuji také aktivní přístup ministra Brabce,“ řekl hejtman Martin Půta. Pokračování textu Polské skleníky už zářit nemají.

Rozhovor pro Mladou frontu DNES

Další díl ze seriálu rozhovorů Mladé fronty DNES s kandidáty na hejtmana přibližuje lídra Starostů Martina Půtu

LIBERECKÝ KRAJ Dlouho patřil mezi nejoblíbenější hejtmany v republice, jeho pověsti ale uškodilo obvinění z korupce, které s sebou nese jako kříž už druhým rokem. Odstoupil kvůli němu i z postu předsedy Starostů a nezávislých, přesto se mu ze stejného důvodu nechce pouštět křeslo hejtmana . Martin Půta bude o hlasy voličů usilovat i v podzimních krajských volbách. „Mám čisté svědomí,“ říká. Pokračování textu Rozhovor pro Mladou frontu DNES

Zasněžování Jizerské magistrály

Ministryně Valachová: Zasněžování Jizerské magistrály zlepší podmínky běžeckých tratí

Nový zasněžovací systém na Jizerské magistrále v Bedřichově má pomoci čelit rozmarům počasí, které v posledních letech komplikuje běžkařům zimní sezonu v Jizerských horách. Podporu projektu, na němž se společně budou podílet obec Bedřichov, Jizerská o.p.s. a Liberecký kraj podpořila včera i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a přislíbila pomoc při získávání zdrojů financování. Předběžný odhad rozpočtu na výstavu zasněžovacího systému je 10 mil. Kč. Pokračování textu Zasněžování Jizerské magistrály

Martin Půta včera odpovídal živě na dotazy čtenářů Deníku

Semilsko je jedním z regionů v Libereckém kraji , které potřebují pomoc. To říká hejtman Martin Půta

Semilsko – Do redakce Deníku v Liberci zavítal včera hejtman Martin Půta . V Online rozhovoru odpovídal živě na dotazy čtenářů ze Semilska. Některé odpovědi přinášíme v tištěné formě, celý rozhovor najdete na www.krkonossky.denik.cz.

Pokračování textu Martin Půta včera odpovídal živě na dotazy čtenářů Deníku

Hvězda Starostů hraje o budoucnost

(výňatek z článku)
Martin Půta
strávil minulý pátek v kanceláři. Ovšem nikoliv té hejtmanské. Seděl u počítače na hlavním libereckém náměstí, usmíval se a vysvětloval kolemjdoucím, proč by mu měli v říjnových volbách dát znovu hlas. Nebo jak to je s jeho dva roky starou kauzou, podle níž si měl říct o úplatek při rekonstrukci kostela.

„Tu kauzu nikam neschovávám, je taková, jaká je, a všichni o ní vědí. Jen opakuji, že to, z čeho mě policie obvinila, jsem neudělal. Mám čisté svědomí,“ brání se bývalý starosta Hrádku nad Nisou a jediný zástupce pravice mezi 13 českými hejtmany. Sám se sice dělení na pravici a levici vzpouzí obligátním argumentem, že ideologie se řeší ve sněmovně, nikoliv v regionech, připouští ovšem, že preferuje úspory před zadlužováním a opatrnost při utrácení. „Chci vyhrát a být znovu hejtman ,“ dodává lídr Starostů pro Liberecký kraj. Bude zajímavé sledovat, zda se mu to povede. Nejen kvůli tomu, že všude jinde vládnou sociální demokraté či komunisté a že on sám byl před lety symbolem nové komunální krve. Pokračování textu Hvězda Starostů hraje o budoucnost

Ve volebním potenciálu září Starostové, propadá Změna

Měsíc před volbami zveřejnila Česká televize průzkum, který realizovala společně se společnostmi Media a Stem/Mark. Ten jako jasné favority pro volby v Libereckém kraji ukázal Starosty pro Liberecký kraj spolu s hnutím ANO. Až s velkým odstupem skončili na třetím místě sociální demokraté. Překvapením je také posílení pravicových stran – ODS a TOP 09, a naopak propad Změny pro Liberecký kraj, který si v průzkumu sáhla na 7 %.

Více než 31 % voličských hlasů slibuje průzkum volebního potenciálu Starostům pro Liberecký kraj, kteří kraji vládnou poslední 4 roky. Má to ale jeden háček – tento průzkum neříká, kolik lidí skutečně půjde k volbám a Starosty bude volit. Právě to by totiž mělo být jejich hlavní obavou – zda jejich voliči k volebním urnám přijdou. Pokud by jich dorazila většina, a pokud by se stejně tak zadařilo hnutí ANO, obě uskupení by mohla dosáhnout dokonce dvoubarevné krajské koalice.

pruzkum-LK

Pokračování textu Ve volebním potenciálu září Starostové, propadá Změna

Chvalitebný. I přes obvinění

2. září 2016, Mladá fronta DNES, Kraj Liberecký, Strana 14, (lib)

Osobnosti kraje vystavily vysvědčení hejtmanu Půtovi .

LIBERECKÝ KRAJ Měsíc před krajskými volbami požádala MF DNES několik desítek osobností regionu, aby vystavily vysvědčení hejtmanovi Martinovi Půtovi , jenž se v čele Starostů pokusí svůj mandát obhájit. Nejlepšího hodnocení, výborného, se Půtovi dostalo z chování, znalostí potřeb kraje a z vystupování na veřejnosti. Ze všech ostatních předmětů dostal v průměru dvojku.

Cením si, že za jeho řízení začal kraj poprvé jednat o systémové podpoře všech městských kulturních organizací, včetně zoologické zahrady,“ uvedl například jeden z hodnotitelů, šéf liberecké zoo David Nejedlo. František Novosad, majitel harrachovské sklárny a pivovaru, Půtu rovněž chválil, přidal však i jedno doporučení: „Je pracovitý, rovný chlap, jen by měl být více ostražitý na své spolupracovníky.“

Na rozbíhající se volební kampaň, která bude podle všeho poměrně ostrá, upozornil operní pěvec Luděk Vele. „Doufám, že špína, kterou před časem na něho naházeli jeho političtí odpůrci, mu neuškodí, ale naopak ho posílí.

Vysvědčení iDnes

Pokračování textu Chvalitebný. I přes obvinění

Starostové chtějí vyhrát, podpořit hasiče a posílit policii u hranic

Vítězství ve volbách, obhájení postu hejtmana a minimálně stejný počet křesel v zastupitelstvu jako před čtyřmi lety. To jsou cíle Starostů pro Liberecký kraj v čele se současným hejtmanem Martinem Půtou více než měsíc před startem krajských voleb.

Ve středu Starostové odhalili nejen svůj volební program, ale také svoji volební kancelář na Benešově náměstí v centru Liberce. Zde se lidé až do druhého kola senátních voleb mohou ve všední dny potkat s jednotlivými kandidáty hnutí. Střídat se tu bude prvních dvacet jmen z kandidátky. K dispozici bude i kandidát do senátu Michael Canov. Do kampaně včetně té senátní vloží Starostové 5,7 milionu korun. Ta poběží například na sociálních sítích, ale hnutí se nebude vyhýbat ani tradičním billboardům.

Hlavními volebními tématy Starostů je deset bodů, mezi něž patří například bezpečnost nebo zdravotnictví. A program je celkem konkrétní. Hnutí chce například podpořit minimálně 15 miliony korun jednotky dobrovolných hasičů. Za finance navýšené příspěvkem z ministerstva vnitra si mají hasiči pořídit novou techniku či vylepšit vozový park. Starostové reagují také na bezpečnostní rizika v Evropě spojená s migrační krizí. U hranic by rádi viděli více policistů. „Jsem sice ten poslední, kdo by chtěl s něčím strašit, ale máme tu hranici s Německem a jsou tu jistá bezpečnostní rizika. Chci, aby existoval nějaký krizový plán. Přeci jen byly útoky v Mnichově, ve Frankfurtu a chci, abychom byli připraveni například na zvýšené kontroly na hranicích, aby se sem nemohl dostat každý,“ vysvětlil lídr Starostů a hejtman Martin Půta. Pokračování textu Starostové chtějí vyhrát, podpořit hasiče a posílit policii u hranic