Vážení a milí, paní starostky, páni starostové, čtenáři mého pravidelného nedělního hlášení,
je nedělní večer a další z covidových týdnů za námi. V našem kraji máme za sebou další smutný rekord v počtu nově pozitivně testovaných. Nezbývá než doufat, že 3. březen a 867 pozitivních testů už snad v dalších týdnech nebude překonáno. Bohužel stoupají také počty hospitalizovaných v nemocnicích. Na rozdíl od některých jiných krajů jsou zatím naše nemocnice schopny situaci zvládnout a v případě potřeby i v příštích dnech dál navýšit kapacitu akutní i intenzivní péče o pacienty s COVID-19. Proto zatím v nemocnicích v Libereckém kraji nebudeme vyhlašovat stav hromadného postižení osob. Za hlavní přínos tohoto mimořádného kroku, ke kterému vzhledem ke kritickému stavu sáhli v nemocnicích v Pardubickém a Středočeském kraji, považuji důrazné připomenutí toho, v jaké situaci pracují několik posledních měsíců lékaři, zdravotní sestry a další zdravotnický personál. Situace je to mimořádně obtížná a bez jejich enormního nasazení by nikdy zvládat nešla.
Minulý týden jsem také názorně pochopil, kolik máme odborných lékařských společností. Řada z nich mi napsala především proto, aby náš kraj nevyužíval pracovní povinnost, kterou po rozhodnutí vlády využít může. Děkuji naopak těm, kteří se ozvali s nabídkou pomoci, kterou budeme v příštích týdnech v nemocnicích potřebovat. Nebudu to rozvádět. Plošné nařizování povinnosti by stejně nedávalo smysl a budeme se dál spoléhat na pomoc lidí, kteří pomáhat chtějí. Předem za nabídky pomoci děkuji. V této souvislosti zmíním nabídku pomoci od našich přátel ze Saska, kteří nám jménem pana primátora města Žitavy, Thomase Zenkera, nabídli celkem pět lůžek pro intenzivní péči v nemocnicích v Žitavě a Ebersbachu. V této chvíli sice lůžka u sousedů nevyužijeme, ale není špatné vědět, že tady taková možnost je. Díky sousedé!
A když už jsme u nemocnic a všech úkolech, které právě plní, nemohu nezmínit antigenní testování. Jedna z věcí, která fungovala, dostala ránu pod pás minulý čtvrtek, kdy pan vicepremiér Havlíček vyzval v přímém přenosu lidi a firmy, aby svou novou povinnost antigenního testování klidně vyřešili tím, že se přihlásí na test ve volně dostupných testovacích místech. A výsledek se brzy dostavil. V některých odběrových místech už nejsou volné termíny hned na několik příštích měsíců. Tak hlavně, že jsme na tento problém předem upozorňovali. Navyšovat testovací kapacitu v nemocnicích v tuto chvílí nemůžeme, protože očekáváme zvýšený nápad lidí objednaných na PCR testy. Volné termíny na antigenní testování sice ještě jsou, ale je potřeba za nimi cestovat. Zítra na jednání krizového štábu se budeme snažit hledat řešení celé situace. Každopádně ale bude nutné, aby si firmy a další instituce zařídily povinné testování pro své zaměstnance u sebe. Děkuji za pochopení.
Očkování v kraji se po přesunu z nemocnic do očkovacích center mění v dobře fungující stroj, který zvládnul jen v tomto týdnu naočkovat téměř 8 000 lidí. A tak jediné, co nás brzdí, je množství vakcíny, kterou máme k dispozici. Do očkování jsou zapojení také praktičtí lékaři, kteří budou mít pro příští dva týdny k dispozici 3 000 vakcín AstraZeneca, tedy veškeré množství této vakcíny, kterou jsme dostali. Vakcínu Moderna dál využijeme při očkování občanů, kteří žijí v domech s pečovatelskou službou a pracovníků pečovatelských služeb a terénní sociální péče. Už se těším na duben, kdy bude vakcíny více než dvojnásobné množství a taky na dodávky dalších vakcín, které už Evropská léková agentura registrovala. Pokud dojde i na Sputnik, bude podle mého názoru nutné umožnit, aby si lidé mohli svobodně zvolit a vybrat vakcínu, kterou budou chtít.
Závěrem bych chtěl poděkovat vám všem, kteří i v této složité situaci dodržujete všechna opatření a omezení. Podle dnes zveřejněných průzkumů je takových lidí v naší zemi drtivá většina. Opatření jsou nepříjemná a omezují řadu aktivit, které bychom za normálních okolností o víkendu nejspíš plánovali. Mobilita lidí o víkendu viditelně poklesla, což se brzo projeví i v epidemiologické situaci v naší zemi. Společně s očkováním je to bohužel jediná cesta k návratu do normálního stavu.
Jsem přesvědčen o tom, že to společnými silami zvládneme!
Martin Půta
hejtman Libereckého kraje