Dvacátý šestý dopis starostkám a starostům z Libereckého kraje

Vážení a milí, paní starostky, páni starostové,

je za námi první měsíc 21. roku 21. století. Další koronavirový měsíc prožitý v situaci, kterou nikdo z nás, před rokem, kdy se začaly objevovat první zprávy o novém viru v daleké Číně, nepředvídal. Budu moc rád, pokud se v dalších měsících (alespoň v druhé polovině roku) tahle situace změní a zase se dočkáme otevřených škol a sportovišť, budeme moci chodit do divadla, kina, na koncerty a vrátíme se do normálního života.

Zatím tomu bohužel téměř nic nenasvědčuje. Lidí v nemocnicích ubývá jenom pomalu a nové mutace koronaviru s vyšší nakažlivostí a nepředvídatelnou mírou rizika evidentně vyděsily velkou část virologů. Odpovědí na jejich obavy jsou další zpřísnění, zavřené hranice a i první země pro cizince. Také u nás došlo ve čtvrtek ke zpřísnění opatření a vlastně tomu chci rozumět – princip předběžné opatrnosti je v téhle situaci nejspíš na místě. Způsob, kterým jsou nová opatření představována, příliš nepřispívají k jejich respektování, ale to už je ohraná písnička. A tak se např. v úterý mluví o možném otevření lyžařských areálů pro lyžaře (v době, kdy je všichni ostatní uzavírají) a ve čtvrtek je nepřekvapivě vláda zavře i pro pěší, kteří je zatím mohli používat. Vzhledem k tomu, že v našem kraji právě začínají jarní prázdniny, napadá mě v této souvislosti slogan: Vyměním hory za školy ;-)

Ale vážně. Vysvědčení minulý týden uzavřelo pololetí, ve kterém výuka většiny dětí probíhala jen na dálku a lze jen těžko věřit tomu, že stejně efektivně, jako za běžného provozu. Proto považuji hledání způsobu, jak vrátit děti do škol za jeden z hlavních úkolů pro další týdny. Podle mého názoru by se k tomu mělo využít antigenní testování učitelů i dětí a studentů, které ve školách sníží riziko vytvoření nových ohnisek nákazy. Návrat by mohl být postupný – nejprve maturitní ročníky a žáci v devátých ročnících. Školy se otevřít musí, jinak se brzy přiblížíme k jednomu celému kalendářnímu roku bez běžné školní výuky a neunikneme diskusi o tom, zda lze tuto skutečnost dál ignorovat.

Minulý týden nám také poskytl jedno velké poučení v přímém přenosu. Na veřejnost unikla jména lidí, kteří se v rozporu se všemi nařízeními účastnili narozeninové party jednoho „lokálního bosse“ v Teplicích. Bývalý premiér, šéf sportovní agentury v pozici ministra, krajský policejní ředitel. A bohužel ten náš. Neomluvitelné. Neobhajitelné. Neuvěřitelné v situaci, kdy policie ten samý den kontrolovala stovky restaurací po celé zemi a v tu samou dobu zcela náhodou minula hotel v centru Teplic. Celá kauza neměla v případě vysokého policejního důstojníka jiné přijatelné řešení než jeho rezignaci. Rád bych věřil tomu, že policie celý případ důkladně vyšetří. Kromě již přistižených účastníků by měli osobní odpovědnost za toto fatální selhání vyvodit především ti, kteří jsou za kontrolu dodržování všech opatření zodpovědní a kteří dvoudenní party v centru města úspěšně míjeli.

Mediální smršť a štvanice na sociálních sítích jsou také ukázkou nálady ve společnosti. Nepřidal jsem se a dostal za to naloženo. Čekal jsem to, i když některé příspěvky člověka překvapí vždycky. Dostalo se mi také rady, že jsem měl prostě mlčet. Jenže to neumím a nechtěl jsem se tvářit, že za panem krajským ředitelem nezůstala odvedená žádná práce. A mediálně působivé výzvy k odstoupení, které nemohu jakkoli ovlivnit, jsou sice vděčné, ale naprosto nesmyslné. Panu Husákovi přeji brzké uzdravení a všem, kteří neudrželi pod kontrolou svoje vášně, přeji, aby si na celou věc vzpomněli za pár týdnů. Nakonec se uvidí, kdo se jak zachoval…

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, se kterými spolupracujeme na očkování seniorů. Očkování klientů a zaměstnanců v domech pro seniory a dalších pobytových službách první dávkou bylo dokončeno. V příštím týdnu začneme očkovat lidi, kteří bydlí v domovech s pečovatelskou službou. Stále bohužel platí, že máme pro lidi k dispozici jen málo dávek vakcíny. Situace by se měla zlepšit v druhé polovině února, kdy bude možné otevřít více termínů pro očkování seniorů nad 80 let. Ve spolupráci s městy a obcemi plánujeme zorganizovat možnost společné dopravy do očkovacích center a zároveň hledáme způsob, jak zajistit očkování lidem s omezenou mobilitou co nejblíž jejich bydlišti. Jsem přesvědčený, že to nejpozději v průběhu března společně zvládneme a budeme připraveni na očkování dalších věkových skupin obyvatel.

V příštím týdnu jsou v našem kraji jarní prázdniny. Letos, po dlouhé době, uprostřed opravdové zimy. Užijte si ji, ani já jsem v sobotu neodolal a potácel se ve stopě Jizerské magistrály. I tam se jde podle mého názoru chovat rozumně. Pohyb a čerstvý vzduch jsou k vyčištění hlavy nutné a nezbytné. Přiznám se, že jsem to na konci koronavirového měsíce ledna už docela potřeboval.

Martin Půta
hejtman Libereckého kraje