Dvacátý čtvrtý dopis starostkám a starostům z Libereckého kraje

Vážení a milí přátelé, paní starostky, páni starostové,

letošní zima je po dlouhé době klasická a opravdová. Dnes jsem přemýšlel o tom, po kolika letech jsem mohl nasadit běžky hned u domu a dojet na nich až do Lužických hor. Stopy u nás nejsou sice vyfrézované, takže to byla víc procházka než běh, ale ticho a klid tenhle nedostatek úplně vynahradily.

V pátek a o víkendu vyvrcholil mediální smrští začátek vakcinace pro osoby ve věku nad 80 let. Za mě osobně je snaha pana premiéra označit celou akci se spuštěním rezervačního portálu za velký úspěch jen dalším z kroků, který bohužel snižuje důvěryhodnost všech přijímaných opatření. Minimálně část společnosti vede k pocitu, že všechno, co bylo na všech úrovních v rámci koronavirové krize vykonáno, nedává smysl.

Je nutné si jasně říct, že každý start podobného systému určeného pro desítky tisíc uživatelů přináší komplikace a potíže. Na tom není nic divného. Ani to, že některé nemocnice, jako třeba ta liberecká, byly schopny se systémem validně komunikovat a přihlásit volné termíny až v neděli dopoledne. Tvrdit, že je to problém nemocnic, považuji za legrační. A je jedno, kdo tato slova skrývá za svůj majestát. Ředitelé ani správci výpočetních systémů nemocnic nemohou za to, že vzhledem k nesmyslně krátkému termínu, který měl jasné politické a marketingové zadání, nebyl prostor na jeho odladění. Ale konec dobrý, všechno dobré. Také díky pomoci řady lidí, příbuzných a blízkých, se povedly první registrace a také rezervace termínů.

Všichni jistě sledujete, jak se vyvíjí dodávky vakcíny. V nejbližších týdnech budou ještě o něco sníženy, protože jejich výrobce Pfizer provádí úpravy, které umožní navýšení výroby v dalších měsících. Liberecký kraj a páteřní nemocnice budou do konce ledna jako hlavní úkol dokončovat očkování zdravotníků a především lidí, kteří žijí a pracují v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Pro ty bude z dodávky, která dorazila ve čtvrtek, určeno 1900 kusů vakcíny. Pro seniory z rezervačního systému bude vyhrazeno více než 400 vakcín.

Po upřesnění dodávek v dalším období budeme počet termínů pro seniory postupně navyšovat. Bez trpělivosti tuhle nepříjemnou fázi náběhu celého systému do provozu nepřekonáme. Za nejhorší považuji vzbuzení očekávání, které potom není stát schopen naplnit. Považuji proto za dobré rozhodnutí odložení termínu pro registraci dalších skupin obyvatel. Bez dostatku vakcín pro očkování první a druhé prioritní skupiny nemá smysl slibovat rychlé očkování dalším lidem.

Podle posledních statistik jsme za vrcholem této části pandemie. Je asi jedno o kolikátou se jedná vlnu, hlavní je, aby tentokrát bylo už rozvolňování postupné a odpovídající plynulému a klidnému přistání. Turbulence ani opakované starty neprospívají žádnému systému – vzpomeňme na říjen, listopad a prosinec loňského roku. Pokud optimistická očekávání předběhly rozumné kroky, vždy následovalo další zhoršení situace, plné nemocnice a další uzavírací opatření.

Chci vám moc poděkovat za spolupráci a pomoc. Právě při očkování těch nejzranitelnějších lidí ze společnosti bude spolupráce nás všech v příštích týdnech potřebná a důležitá. A nezapomeňte odpočívat! Ladovská zima po oprášení běžkařské výstroje, saní a bobů úplně volá, a navíc se nemusí cestovat za zimními radovánkami jen na několik málo míst v kraji.

Martin Půta
hejtman Libereckého kraje


PS: Také můj dnešní test byl negativní, a tak se z pracovní karantény mohu opět přesunout do plného pracovního nasazení :-)