Bedřichov – Hejtman Libereckého kraje Martin Půta tradičně přijal záštitu nad 48. ročníkem dálkového běhu na lyžích Jizerská padesátka – Memoriál expedice Peru 1970 a bude opět na startu, ale jen se startovní pistolí.
Co se vám vybaví pod pojmem Jizerská 50?
Mezinárodní závod Jizerská padesátka na lyžích – „Memoriál expedice Peru 1970″, který 9. – 11. ledna 2015 zapíše do své historie již 48. ročník, považuji za jeden z nejpopulárnějších a nejznámějších sportovních podniků v celé České republice, a tedy i za „rodinné stříbro“ našeho Libereckého kraje. Dále se mi vybaví, že třetí nejstarší dálkový závod na lyžích klasickou technikou v Evropě, po Vasově běhu ve Švédsku (od roku 1922), a Birkebeiner Rennet v Norsku (od roku 1938), se pojede už popáté kolem památníku horolezců, kteří v roce 1970 zahynuli pod peruánskou horou Huascarán. Památník trvale připomíná zakladatele závodu, jenž se i v roce 2015 pojede jako Memoriál expedice Peru ´70.
Jaký má podle vás Jizerská 50 význam pro Liberecky kraj?
Závod je tou nejlepší propagací Jizerských hor. Je dobře, že na světově proslulém dálkovém běhu po Jizerských horách i v 3. tisíciletí každoročně přetrvává duch kamarádství a skvělá přátelská atmosféra jako poklona severočeským horolezcům zahynulým pod peruánským Huascaránem a že se vedle tisíců amatérských běžkařů stále častěji objevuje na startu i početná světová lyžařská špička. Uvědomujeme si, že Jizerská 50, která vznikla v roce 1968 a za tu dobu ji absolvovalo již více než 165 tisíc závodníků ( a to se v letech 1988, 1990, 1998 a 2007 a 2014 závod kvůli nedostatku sněhu neuskutečnil), je v fenoménem, který nemá u nás konkurenci.
Jizerská padesátka také patří ke světově respektovaným běžeckým závodům, že?
Od roku 1999 dokonce patří do světové ligy dálkových běhů Worldloppet, od roku 2003 je součástí FIS Marathon Cupu. Zúčastňují se ho pravidelně špičky běžeckého sportu i tisíce amatérských běžců, pro něž se stal běh Jizerskými horami věcí tradice i cti.
Závod je také centrem mediálního zájmu.
Ano. V posledních letech přímé televizní přenosy sleduje každoročně milión českých a nejméně pět miliónů zahraničních diváků, v nejméně patnácti zemích, včetně třeba v Kanadě či Mexiku. A to je krásná prezentace našeho kraje hor, jejichž krásy vidí diváci na vlastní oči a může je to vyhecovat k návštěvě Liberce a dalších míst našeho regionu!
Liberecký kraj závod finančně podporuje. Bude to tak íi v dalších letech?
Klání má velký přínos nejen pro sport, ale i pro cestovní ruch a ekonomiku v Jizerských horách. Proto hodláme Jizerskou padesátku na lyžích v následujících letech pravidelně finančně podporovat, stejně jako Jizerskou magistrálu. Bereme to jako dobrou investici do rozvoje kraje. Neboť se často sám sebe ptám: „Byly by Jizerské hory bez Jizerské padesátky na lyžích, takové, jak je známe dnes?“ Troufám si s jistotou tvrdit, že v žádném případě nikoliv.
Jak bude probíhat zahájení závodů?
Přimlouvám se, abychom si společně s pozůstalými, závodníky, pořadateli ze Ski klubu J50 a diváky na startu u památníku znovu připomněli jména členů horolezecké výpravy jakými byli Ivan Bortel, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Miloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban. Vždyť díky těmto zakladatelům se závod a také Jizerské hory staly světoznámými. Nastávající třídenní závody J50 všem závodníkům, a je jedno, zda budou na startu poprvé či jak rekordman v počtu účasti Láďa Míka po osmačtyřicáté, zda budou stát v první či poslední startovní vlně, znovu přinesou výborné sportovní výsledky, krásné zimní zážitky a příjemné vzpomínky nejen na velký závod, ale i na podmanivou přírodu Jizerek.
Je pro Liberecky kraj důležitá podpora sportovních akci?
Liberecko je proslulé sportovními aktivitami a pořádáním sportovních akcí národního, evropského i světového významu, kam právě Jizerská padesátka určitě patří. K významným akcím pořádaným v našem kraji, které podporujeme i finančně, patří například i cyklistický závod Malevil Cup, Memoriál Ludvíka Daňka nebo Rally Bohemia. Značná finanční podpora ale putuje prostřednictvím Dotačního fondu kraje k menším sportovním jednotám, oddílům, či spolkům, zejména pak na tělovýchovnou činnost dětí a mládeže. Zastupitelstvo Libereckého kraje loni 25. února schválilo Strategii podpory sportu v Libereckém kraji na léta 2014 až 2016. Ta obsahuje mimo jiné závazek kraje finančně podporovat sport v regionu minimálně 30 miliony korun ročně. Pro sportovní organizace v kraji to představuje především jistotu základního financování z krajského rozpočtu. Sice to nenahradí nedostatek financování sportu ze strany centrálních orgánů, ale přece jen to přispívá k udržení alespoň základních podmínek pro pěstování sportu obyvateli i návštěvníky kraje.
Jak jste na tom s běžeckým lyžováním a sportem obecně vy osobně? Dokážete sport zařadit do svého diáře?
Moje běžecké dovednosti nejsou zrovna na příliš vysoké úrovni, naposledy jsem se závodu na lyžích zúčastnil někdy na základní škole, když se v neupravených stopách na Dolním Sedle u Hrádku nad Nisou běžel závod O partyzánský samopal. Nyní dávám přednost sjezdovkám, cykloturistice a také florbalu. Florbal hraji pravidelně již 15 let, každou neděli s kamarády v hrádecké sokolovně. Je to dobrý adrenalin a odreagování po týdenním stresu. Poslední dobou to však už začíná trochu bolet, mladší protihráči nám zkušenějším dávají zabrat. Přesto každou neděli znovu vyrážím na plac a vytrvám, dokud to jen půjde. Pravda, že se musím hodně snažit, abych čas na sportování v nabitém diáři našel a využil jej.
Uvidíme vás na startu některého ze závodů Jizerské 50?
Na startu 48. ročníku běhu na lyžích J50 mě určitě závodníci a diváci uvidí, ale před startovní páskou. Maximálně vystřelím ze startovní pistole. Pokud se podaří obnovit Jizerskou padesátku na horských kolech, tak se na startovní listině objevím.
Autor: Redakce Krkonošského deníku
Zveřejněno na webu: krkonossky.denik.cz