Starostové chtějí vyhrát, podpořit hasiče a posílit policii u hranic

Vítězství ve volbách, obhájení postu hejtmana a minimálně stejný počet křesel v zastupitelstvu jako před čtyřmi lety. To jsou cíle Starostů pro Liberecký kraj v čele se současným hejtmanem Martinem Půtou více než měsíc před startem krajských voleb.

Ve středu Starostové odhalili nejen svůj volební program, ale také svoji volební kancelář na Benešově náměstí v centru Liberce. Zde se lidé až do druhého kola senátních voleb mohou ve všední dny potkat s jednotlivými kandidáty hnutí. Střídat se tu bude prvních dvacet jmen z kandidátky. K dispozici bude i kandidát do senátu Michael Canov. Do kampaně včetně té senátní vloží Starostové 5,7 milionu korun. Ta poběží například na sociálních sítích, ale hnutí se nebude vyhýbat ani tradičním billboardům.

Hlavními volebními tématy Starostů je deset bodů, mezi něž patří například bezpečnost nebo zdravotnictví. A program je celkem konkrétní. Hnutí chce například podpořit minimálně 15 miliony korun jednotky dobrovolných hasičů. Za finance navýšené příspěvkem z ministerstva vnitra si mají hasiči pořídit novou techniku či vylepšit vozový park. Starostové reagují také na bezpečnostní rizika v Evropě spojená s migrační krizí. U hranic by rádi viděli více policistů. „Jsem sice ten poslední, kdo by chtěl s něčím strašit, ale máme tu hranici s Německem a jsou tu jistá bezpečnostní rizika. Chci, aby existoval nějaký krizový plán. Přeci jen byly útoky v Mnichově, ve Frankfurtu a chci, abychom byli připraveni například na zvýšené kontroly na hranicích, aby se sem nemohl dostat každý,“ vysvětlil lídr Starostů a hejtman Martin Půta.

Bezpečnost je podle Půty téma, o kterém dnes mluví takřka každý. „O bezpečnosti se mluví na billboardech, ale i mezi obyčejnými lidmi, kteří vidí v médiích, co se děje po Evropě. Zároveň se ale lidem snažíme říci, že kraj není tím, kdo vyjednává s politiky v Evropské unii, nestanovuje pravidla pro pomoc uprchlíkům a kvóty pro jejich příchod. Ale můžeme ovlivnit bezpečnost v kraji ve spolupráci s policií a v rámci integrovaného záchranného systému,“ vysvětlil Půta .

Mezi další body a sliby programu Starostů patří například výstavba moderního střediska integrovaného záchranného systému v Turnově, zavedení dalších přeshraničních vlakových spojů, vlakové spojení mezi Libercem a Prahou za méně než jednu hodinu či pokračování ve snižování krajských dluhů. Půta uvedl, že se v kampani nebude vyhýbat ani kauzám spojeným s jeho osobou. Před dvěma lety policie Půtu obvinila pro podezření z přijetí úplatku v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

Na mých internetových stránkách visí celý popis kauzy, jak ho vidím já, a jsou tam odpovědi na otázky, které dostávám,“ řekl hejtman.

Podle turnovského politologa Jana Kubáčka mají Starostové ve volbách velkou šanci.

Vždycky je ale složitější mandáty obhajovat, to platí všeobecně. O volbách se hodně rozhodne v Liberci, kde je přece jenom třetina voličů pohromadě. Starostům se může dařit i v menších městech a obcích, kde je vždy celkem velká voličská účast. A lidi také může oslovit jejich konkrétní program mnohem lépe než takový ten ideologický balast jiných stran. Domnívám se, že jim ani nemusí ublížit kauza hejtmana Půty , jelikož se k tomu již hodně řeklo a nic nového tam zřejmě nepadne. Spíše to zanikne v těch celostátních tématech,“ domnívá se Kubáček.

Převzato ze serveru iDnes.cz